تعدادی ازشکایت های رایج زوجین و راهکارهای حل آن

  1. “به من گوش نمی دهد” اگر با این قضیه منفی برخورد می کنید و او را به ویژه وقتی خودش متوجه نیست، بابت برآورده نکردن این انتظار سرزنش می کنید، به شما گوش نخواهد داد. برای مثال: ” نشنیدی گفتم دوست دارم به آن رستوران جدید برویم؟ چرا برای روز جمعه میز رزرو نکردی؟ . یا باید میز رزرو می کردی”. حالا این سبک ارتباط و بیان را در نظر بگیرید: “یک کم نامید شدم چون امیدوار بودم همانطور که قبلا حرف زده بودیم، برای امروز میز رزرو می کردی” وقتی این طوری حرف می زنید، مسئولیت ناامید شدنتان را می پذیرید و همسرتان نمی تواند گله کند که از او انتظار دارید فکرتان را بخواند. او احتمالا خواهد گفت” ای کاش به من تذکر می دادی. الان میز رزرو میکنم، اگر نتوانستم میز رزرو کنم، جمعه شب هفته بعد چطور است؟”
  2. درک نمی کنی. هیچ وقت احساسم را تائید نمی کنی. می گویی نباید چنین احساسی داشته باشم ولی نمی توانم نداشته باشم.طوری رفتار می کنی که گویی حق ندارم چنین احساسی داشته باشم”. اگر طرف قابل تان از این حرف ها می زند و شما خواهان یک رابطه آرام و رضایت بخش هستید، لازم است کلماتی را که بین شما و او جدایی می اندازد، به کار نبرید. آن آدم مجبور نیست به خاطر طرز فکر شما، فلان احساس را داشته باشد ولی واقعیت این است که نمی توانیم از بروز احساسات در خودمان جلو گیری کنیم. ما مسئول احساسات مان نیستیم، بلکه مسئول اعمالی هستیم که به واسطه آن احساسات انجام می دهیم. ما حق داریم احساس داشته باشیم- صرف نظر از اینکه چه هستند، باید احساس مان را تصدیق کنیم و به آن احترام بگذاریم. خودتان را در موقعیت او تصور کنید. چه احساسی خواهید داشت؟ اگر ناراحت شوید، انجام این کار برای شما دشوار می شود. اگر فکر می کنید بیش از حد حساس است، به خودتان گوشزد کنید که تقصیر او نیست. او این طوری است. به هر حال جواب خوب این است که ” متاسفم که چنین احساسی داری. کمکی از دستم بر می آید؟”
  3. “همیشه غر می زند. بی دلیل از من عصبانی می شود.” شاید طرف مقابل تان انتظارات غیرواقع بینانه ای دارد و شما باید به انتظارات او رسیدگی کنید. “”بیا در مورد عصبانیتت حرف بزنیم. بگو چه اشتباهی کردم تا اشتباهم را اصلاح کنم.”” اگر دلایل غر زدن او را قبول ندارید، می توانید بگوئید ” قبول ندارم کارم کاملا اشتباه بوده ولی ناراحتی ات را درک می کنم. بیشتر توضیح بده، شاید بتوانم تو را فهمم”. حتی اگر با همسرتان مخالف هستید، به او نشان دهید می خواهید نظرش را درک کنید. بعد او را در جریان علت ناراحتی تان بگذارید و مسئله را برای او روشن کنید. “” وقتی با عصبانیت با من حرف می زنی، ناراحت می شوم. اگر کاری می کنم که ناراحت ات می کند، لطفا با لحن معقولی به من بگو. دوست ندارم با عصبانیت از من بخواهی که خودم را اصلاح کنم. وقتی می گویی تنه لش، ناراحت می شوم. فکر می کنم تو پدرم هستی و من بچه ت. “”. در موقعیت هایی که به شکل ناعادلانه ای مورد انتقاد قرار می گیرید، ضمن انتقال اطلاعات ارزشمند و سازنده به دیگران، محکم و قاطعانه پاسخ دهید. کلماتی چون “هرگز” و “همیشه” را کنار بگذارید چون این کلمات در اکثر موقعیت های بین فردی صحت ندارند و مصداق پیدا نمی کنند. زوجین گاهی اوقات از یکدیگر توقع فکرخوانی دارند. و به همین دلیل از یکدیگر مایوس می شوند. یک مورد رایج این است که زن احساس عصبانیت و محرومیت می کند چون از مرد انتظار دارد برنامه اش برای تعطیلات آخر هفته را بگوید. این در حالی است که مرد از پدرش الگو برداری کرده که برنامه های اجتماعی از این دست را به مادرش محول می کرده است. این نمونه بارز سوء تفاهم است که به دلیل عدم ارتباط مناسب پیش می آید. سناریوی زیر را بخوانید: مرد: ” ناراحتی. چی شده؟” زن: ” هیچ وقت برای تعطیلات آخر هفته برنامه ریزی نمی کنی. دوست نداری بیرون برویم؟”. مرد: ” نمی دانستم می خواهی بیرون برویم، آخه نگفته بودی. فکر می کردم تو هم دوست داری خانه بمانیم و تلوزیون تماشا کنیم. حالا که احساست را فهمیدم، بیا برای آخر هفته برنامه بریزیم. دوست داری کجا برویم؟” این راحل عالی برای رفع سوءتفاهم است. ادامه دارد……… مرکز مشاوره دانش

!همین الان وقت مشاوره بگیرید

با ما در ارتباط باشید

آدرس : تبریز، چهارراه آبرسان، برج سفید دو (SMP)، طبقه 5، واحد D5

تلفن : 33354348 - 041

همراه : 09148776881

کانال تلگرام : @daneshtabriz

ایمیل : info@daneshtabriz.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید