تله زندگی ترس از ترک شدن-بی ثباتی

تله زندگی ترس از ترک شدن-بی ثباتی

ویژگی های خاص این تله!

این افراد به طور مستمر در انتظارند که نزدیکان خود را از دست بدهند، چون اعتقاد دارند که نزدیکانشان آنها را به هر دلیلی ترک خواهد کرد، ازجمله بیمار شدن و مرگ، و حتی به خاطر فرد دیگری. بنابر این تمام مدت در ترس زندگی می کنند و همیشه گوش به زنگ هر نشانه ای از ترک شدن هستند.

هیجان های کلی این افراد می تواند شامل این موارد باشد:

اضطراب دیرپا درباره از دست دادن افراد، غمگینی و افسردگی در مواردی که یک فقدان تصوری یا واقعی وجود دارد، خشم نسبت به افرادی که آنها را ترک کرده اند.

از رفتارهای مشخص این افراد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وابستگی شدید و افراطی به افراد مورد علاقه خود، احساس تملک و کنترل آنها، محکوم کردن آنها برای اینکه روزی او را ترک خواهند کرد، حسادت و رقابت با رقیب ها و هرکار دیگری که باعث پیشگیری از ترک شدن توسط افراد مهم شود.

برخی افراد به منظور دوری کردن ازتجربه درد اجتناب ناپذیر فقدان که پیش بینی آن را کرده اند، از هرگونه رابطه صمیمانه اجتناب می کنند.
رفتار تداوم بخش این تله در افراد برقراری ارتباط با افراد بی ثباتی مانند دوستان غیر قابل دسترس و کسانی است که احتمال بالایی دارد که آنها را ترک کنند.
معمولا این افراد به طور شدیدی خود را درگیر دوستان خود می کنند و به گونه ای وسواس گونه عاشق آنها می شوند.

درمان تله ترک شدن-بی ثباتی

افرادی که در این تله گرفتار شده اند باید به رابطه های بین فردی واقع گرایانه تری فکر و آ نها را طراحی کنند. کمتر نگران ترک شدن باشند، کمتر خشمگین شوند، رفتارهایی را که نشانه ای از ترک شدن دارد را کمتر بزرگ نمایی یا سوء تعبیر کنند، احساس امنیت بیشتر در رابطه های بین فردی را در خود تقویت کنند، به دیگران نچسبند و آنها را کنترل نکنند، افرادی را به عنوان دوست انتخاب کنند که باثبات باشند، وارد رابطه های صمیمانه دو طرفه شوند و بتوانند بدون اینکه مضطرب و افسرده شوند از تنهایی لذت ببرند
این افراد باید قاطعانه درخواست های خود را بیان کنند.مسائل و مشکلات را فاجعه سازی نکنند،حسادت و خشم را کنار بگذارند،و از رابطه های ناپایدار دوری کنند.

مطلب بعدی تله زندگی ، بی اعتمادی- آزار دیدن ،

 

مرکز مشاوره دانش
۰۴۱۳۳۳۵۴۳۴۸


!همین الان وقت مشاوره بگیرید

با ما در ارتباط باشید

آدرس : تبریز، چهارراه آبرسان، برج سفید دو (SMP)، طبقه 5، واحد D5

تلفن : 33354348 - 041

همراه : 09148776881

کانال تلگرام : @daneshtabriz

ایمیل : info@daneshtabriz.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید