شما جزو کدام دسته از والدین قرار دارید؟

شما جزو کدام دسته از والدین قرار دارید؟

دکتر دایانا باومریند روانشناس و محقق برجسته دانشگاه برکلی کالیفرنیا، سه شیوه اصلی فرزندپروری را تعریف کرده است.شما جزو کدام دسته قرار دارید؟ در این مطلب خلاصه ای از تحقیقات او بیان شده است:

پدر / مادر سهل گیر به فرزند خود آزادی زیادی می دهد تا خودش فعالیت هایش را نظم دهد. « او در مورد رفتار خوب و آرام و نیز مسئولیت های مرتبط با امور خانه خواسته های بسیار کمی از فرزندش دارد.او خود را در قالب منبع یاری رسانی نشان می دهد که کودک می تواند هر طور که دلش خواست از آن استفاده کند، نه یک الگو برای تقلید کردن، و نه یک دستیار فعال که مسئولیتش شکل دادن یا تغییر دادن رفتار حال حاضر یا آینده کودک است. او تا جایی که امکان دارد به کودک اجازه می دهد فعالیت هایش را خودش نظم دهد و از کنترل کردن او خودداری می کند و او را وادار به پیروی از ضوابطی که از بیرون اعمال می شوند، نمی کند. »

پدر / مادر سهل گیر به ندرت دست به تنبیه می زند.

پدر / مادر مستبد می خواهد کنترل همه چیز در دستان او باشد. « تلاش می کند رفتار و نگرش کودک را مطابق با ضوابط رفتاری قطعی و مسلم شکل دهد و کنترل و ارزیابی کند.او مطیع بودن فرزندش را خوبی و ارزش می داند و برای مهار رفتارهای خودسرانه کودک طرفدار اقدامات زورگویانه و تنبیهی می باشد. او باور دارد کودک نباید از حد و جایگاهش فراتر رود، باید خودکفایی اش محدود شود و مسئولیت های امور خانه به او محول شود تا به این ترتیب احترام به کار و فعالیت در او کاشته شود. او پاسداری از نظم و ساختار سنتی را به منزله هدف با ارزشی که خود به تنهایی بسیار مهم است، می داند.او لزومی به تشویق تعامل کلامی دوطرفه در فرزند خود نمی بیند و عقیده دارد فرزند بایستی حرف او را به عنوان آنچه که درست و صحیح است بپذیرد. »

پدر / مادر مقتدر تلاش می کند تا فعالیت های فرزندش را هدایت کند، اما نه به شکلی افراطی. « او تعامل کلامی دو طرفه ای را با کودک برقرار می کند ( حرف های او را می شنود و از او می خواهد به حرفهایش گوش کند). دلیلی را که در پس شیوه برخوردش وجود دارد با کودک در میان می گذارد و وقتی کودک از پذیرفتن خودداری می کند، تلاش می کند دلیل مخالفت او را جویا شود.در مواردی که اختلاف شدید والد و فرزندی وجود دارد کنترل قاطعانه ای اعمال می کند، اما با تعیین محدودیت ها مانع رشد و شکوفایی کودک نمی شود. او به عنوان یک والد نظرات خود را بیان می کند اما علائق شخصی و شیوه های خاصی را که کودک در انجام فعالیت هایش دنبال می کند، نیز تشخیص می دهد.پدر / مادر مقتدر ویژگی های کنونی کودک را تصدیق می کند اما برای رفتارهای آینده کودک نیز ضوابطی را تعیین می کند. او برای رسیدن به هدف هایش از استدلال، قدرت و تقویت مثبت استفاده می کند و تصمیم گیری هایش را بر مبنای آنچه که مورد تایید اکثریت است ( یا خواسته های شخصی کودک ) تعیین نمی کند.»

اگرچه اکثر متخصصین رشد کودک موافق هستند که سومین گروه یعنی پدر / مادر مقتدر، بهترین نوع محسوب می شود اما کمال پرستان به دلیل اینکه اغلب درگیر تفکر سیاه و سفید هستند دو گروه اول را تشکیل می دهند.آنها اکثرا یا بسیار سهل گیر هستند یا بیش از حد مستبد.

پی بردن به روش های موجود دیگر و اینکه شیوه فرزندپروری شما چگونه با آنها قابل قیاس است راه موثری برای تشخیص این است که آیا روش های شما هدفمند هستند یا نه.

منبع: من کامل نیستم ولی خوشبختم.

انتشارات ما و شما

با ما همراه باشید…

مرکز مشاوره دانش: ۰۴۱-۳۳۳۵۴۳۴۸

 


!همین الان وقت مشاوره بگیرید

با ما در ارتباط باشید

آدرس : تبریز، چهارراه آبرسان، برج سفید دو (SMP)، طبقه 5، واحد D5

تلفن : 33354348 - 041

همراه : 09148776881

کانال تلگرام : @daneshtabriz

ایمیل : info@daneshtabriz.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید