خودارضایی در نوجوانان و کنترل آن

خودارضایی در نوجوانان و کنترل آن

 

خودارضایی پدیده ای است که با بالا رفتن سطح هورمون و شکل گیری روابط  بین دو جنس مخالف در دوران بلوغ در نوجوانان شیوع دارد.در ادامه به چند نکته کوتاه در مورد نحوه برخورد با نوجوانان مبتلا به خودارضایی اشاره خواهیم کرد.

ویژگی های روحی و رفتاری ضعیف مانند درون گرایی، اضطراب و نداشتن مهارت های اجتماعی موجب می شود نوجوان مستعد خودارضایی باشد.

اقدامات مهم برای کمک به نوجوانان

اگر نوجوان شما خودارضایی می کند، اولین کاری که باید انجام دهید این است که با او صحبت کنید.هرگز نباید بصورت مستقیم به او گفته شود من می دانم تو خودارضایی می کنی.بلکه راههای غیرمستقیم را برای صحبت با او انتخاب کنید.بهتر است والد هم جنس با او صحبت کند.سعی کنید صدایتان در حین صحبت آرام باشد.

به نوجوانتان حس گناه ندهید.مواظب جملاتتان باشید بدون سرزنش باشد.

در بسیاری از موارد نیاز نیست در مورد جزییات خودارضایی با نوجوان صحبت کنید.

بعضی از والدین وقتی فرزندشان به نوجوانی می رسد مدام نگران هستند و واکنش های افراطی نشان می دهند.مثلا تا نوجوان در اتاق را می بندد عصبی شده و ناگهان بدون در زدن وارد اتاقش می شوند.یکی از کارهایی که نباید بکنید دقیقا همین است.اضطراب و نگرانی نوجوان را به سمت خودارضایی بیشتر سوق می دهد.تنبیه شدید و پرخاشگری نیز شرایط را بدتر می کند و باعث دوری نوجوانتان از شما می شود.

سعی کنید انرژی نوجوان را کاملا تخلیه کنید.بازی، فعالیت ورزشی، ثبت نام در یک کلاس هنری آموزشی جدید، تا قبل از خستگی کامل به رختخواب نرفتن،پیک نیک های منظم هفتگی، سفر، سپردن مسئولیت های فیزیکی به او و حتی گاهی شغل های موقت تابستانی می تواند انرژی نوجوان را کاملا تخلیه کند.

فعالیت های فکری نیز روشی دیگر برای کمک به نوجوانان است.فعالیت هایی مثل شطرنج، و پازل کمک کننده داست.

قابل توجه است حل کردن عوامل زیربنایی اضطراب نوجوان بسیار ضروری است.اگر در محیط خانه یا مدرسه مشکلاتی وجود دارد که اضطراب نوجوان را ایجاد کند باید تشخیص داده شده حل شود.

باید در کل مدنظر داشته باشید، دادن اطلاعات به نوجوان، داشتن روابط عاطفی مناسب والدین با نوجوان، داشتن محیط خانوادگی سالم و کم دغدغه و حل عوامل تحریکی (مثل دسترسی به سایتها و کانال های مستهجن ) از عوامل مهم کنترل مشکلات دوره نوجوانی می باشد.

در صورتی که تلاش شما جهت کنترل این مشکل میسر نبود با متخصصین تربیتی مشورت داشته باشید…

 

مرکز مشاوره دانش

۰۴۱۳۳۳۵۴۳۴۸

 


!همین الان وقت مشاوره بگیرید

با ما در ارتباط باشید

آدرس : تبریز، چهارراه آبرسان، برج سفید دو (SMP)، طبقه 5، واحد D5

تلفن : 33354348 - 041

همراه : 09148776881

کانال تلگرام : @daneshtabriz

ایمیل : info@daneshtabriz.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید