مشکات روزمره چیست؟ و چه تاثیری بر ما دارند؟

مشکات روزمره چیست؟ و چه تاثیری بر ما دارند؟
نگرانی در باره وزن و ظاهر جسمانی، سلامتی یک عضو خانواده، افزایش قیمتها، انجام امور خانواده،فشار کاری، حفظ دارایی، سرمایه گذاری، پرداخت مالیات، نگرانی در مورد جرم و جنایت، آلودگی هوا، ترافیک، مشاجره و دعوا با اشخاص، و طرد شدگی و تعارض های بین فردی و …
در واقع بین تعداد مسایل روزمره ای که افراد تجربه می کنند و علایم مشکلات سلامتی و تنشهای روانی و فیزیولوژیکی همبستگی وجود دارد. استرس روزمره می تواند بر سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی بگذارد و خطر ابتلا به بیماریهای عفونی را افزایش دهد.
رویدادهای استرس زا زمانی در زندگی شما تاثیر منفی می گذارد که آنها را تهدید کننده، مهم و غیر قابل کنترل ارزیابی کنید.
دو روش مقابله با مشکلات روزمره که با خلق مثبت همراه است عبارت اند از: توجه برگردانی و آرام سازی.
توجه برگردانی یعنی منحرف کردن توجه از مسائل، از طریق اندشیدن به چیزهای دیگر یا پرداختن به کارهای دیگر. این حالت به معنای اجتناب از مسائلی که به توجه نیاز دارند ، نیست. بلکه توجه برگردانی روشی است برای پرهیز از اندیشناکی در مورد چیزهایی که نمی توانیم تغییرشان دهیم یا حداقل اکنون نمی توانیم در موردشان کاری کنیم.
آرام سازی یک مهارت مقابله ای مفید برای بسیاری از موقعیت های استرس زا است. انواع خیلی مختلفی از آرام سازی وجود دارد که در اینجا به یک مدل ساده اش اشاره می شود: به نام تنفس آرامی
از طریق بینی نفس عمیق بکشید. برای ایجاد کشش در شش‌ها، دیافراگم (نه قفسه‌ی سینه) باید کاملا به وسیله‌ی هوا منبسط شود، به گفته‌ی دکتر مک‌کونل «هدف ما در این روش، ۶ تا ۱۰ نفس عمیق و آرام در هر دقیقه است که به مدت ۱۰ دقیقه در هر روز برای کاهش سریع ضربان قلب و فشار خون انجام می‌شود». این تمرین را برای ۶ تا ۸ هفته انجام دهید و از اثرات آن در درازمدت بهره ببرید.
بهترین زمان برای انجام این روش: قبل از امتحان یا هر رویداد استرس‌زایی می‌توانید از این روش استفاده کنید. دم از طریق بینی و نگه دار و بازدم از طریق دهان و همراه با تجسم صحنه ها و تصاویر آرام بخش.

دکتر قلی پور
مرکز مشاوره دانش
۰۴۱۳۳۳۵۴۳۴۸


!همین الان وقت مشاوره بگیرید

با ما در ارتباط باشید

آدرس : تبریز، چهارراه آبرسان، برج سفید دو (SMP)، طبقه 5، واحد D5

تلفن : 33354348 - 041

همراه : 09148776881

کانال تلگرام : @daneshtabriz

ایمیل : info@daneshtabriz.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید