تله زندگی بی اعتمادی-آزاردیدن

تله زندگی بی اعتمادی-آزاردیدن

افراد دارای این تله زندگی، از دیگران آمادگی دروغ گویی،کلک زدن، دست انداختن، سودجویی، و تقلب، و در موارد شدیدتر، آزار و صدمه را می بینند. آنها به دیگران اعتماد ندارند و با کسی صادق نیستند، در مقابل، آنها بسیار دفاعی و شکاک هستند و معتقدند که دیگران می خواهند به آنها صدمه بزنند.

افراد داری این مشکل از صمیمیت اجتناب می کنند. افکار و احساس های خود را با دیگران تقسیم نمی کنند و به دیگران نزدیک نمی شوند. رفتار های خاص این افراد شامل رفتارهای قربانی- آزاردهنده(سوءاستفاده کننده)است.

برخی از این افراد دوستان آزار دهنده را انتخاب می کنند و اجازه می دهند دیگران آنها را مورد آزار جسمی، جنسی، و هیجانی قرار دهند. برخی افراد نجات بخش دیگر افراد آزار دیده دیگر می شوند و یا خشم بسیار شدید خود را به افرادی که آنها را آزار دهنده تلقی کرده اند، ابراز می دارند.
برخی دیگر افکار بزرگ منشانه همراه سوءظن دارند و شواهدی را جمع آوری می کنند که تائید کننده این است که دیگران غیر قابل اعتماد هستند.

 

پیشنهاد های درمانی

باید افراد دارای این مشکل به این باور برسند که همه افراد غیر قابل اعتماد نیستند و افراد بسیاری هم پیدا می شوند که قابل اعتمادند. باید به نحو خوب از افراد آزار دهنده دوری کنند و توجه خود را به این امر معطوف سازند که در زندگی شخصی خود با افراد مورد اعتماد ارتباط برقرار کنند.

و باید بیاموزند که افراد مورد اعتماد را از افرادی که نباید به آنها اعتماد کرد تشخیص دهند. و باید بدانند که طیفی از اعتماد وجود دارد و در مقابل افراد مختلف باید به شیوه متفاوتی عمل کرد.به علاوه باید رازهای خود را با افراد مورد اعتماد در میان بگذارند. باید میزان صمیمیت خود را با افراد مهم زندگی که برقرای ارتباط با آنها درست است، افزایش دهند. و باید سوء تعبیر ها را متوقف سازند. و کمتر سرزنش گر باشند.

مطلب بعدی، تله زندگی محرومیت هیجانی

مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانش

۰۴۱۳۳۳۵۴۳۴۸


!همین الان وقت مشاوره بگیرید

با ما در ارتباط باشید

آدرس : تبریز، چهارراه آبرسان، برج سفید دو (SMP)، طبقه 5، واحد D5

تلفن : 33354348 - 041

همراه : 09148776881

کانال تلگرام : @daneshtabriz

ایمیل : info@daneshtabriz.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید