مشاجره هایتان را مدیریت کنید

مشاجره هایتان را مدیریت کنید:

 

 • عینک بدبینی را بردارید: بایستی خوشحال باشیم که متفاوت هستیم و گاهی با هم اختلاف پیدا می کنیم.زیرا در غیر این صورت، زندگی بسیار کسل کننده و ملال آور می شد و در ضمن به یمن چنین اختلافاتی است که می توانیم رشد کنیم ( به شرط اینکه راه درست را برویم ).

 

 • با عصبانیت و ناراحتی به رختخواب نروید: تا قبل از رفتن به رختخواب طرح مسئله کنید.البته طرح مسئله لزوما به منزله حل مسئله نیست.زیرا بسیاری از مشکلات و اختلافات قابل رفع نیستند و صرف آگاهی طرفین از آن و تا حد امکان رعایت حق و حقوق یکدیگر و سازگاری نسبی باعث فروکش نمودن مشکلات خواهد شد.

 

 • به دنبال مشکل باشید نه یکدیگر: در مشاجره ها بایستی به دنبال ریشه ها، علل و راه حل مشکلات گشت نه مقصر، گناهکار،محکوم کردن و برنده شدن.همچنین بایستی در هر جلسه تا حد امکان از طرح مسائل گذشته خودداری نمود.

 

 • با گوش جان بشنوید (مشکلی که اکثر آقایان دارند): تا زمانی که نتوانسته اید خود را در موقعیت او قرار دهید و احساس و نظر او را به طور کامل درک کنید، از هر نوع پاسخ و کلامی خودداری کنید.همسرتان بایستی به معنای واقعی دریابد که او را گوش داده و درک کرده اید.مشغول کاری بودن، عدم نگاه مستقیم، به دنبال پاسخ گشتن، جملاتی نظیر< تو نبایستی اینطوری فکر کنی> و یا فورا راه حل دادن < الان میگی من چیکار کنم؟> همگی نشانه این است که شما او را نمی شنوید.

 

 • خود را به درستی ابراز کنید ( مشکلی که اکثر خانم ها دارند ):هر چه صدایتان بلندتر باشد، احتمال شنیده شدنتان کمتر خواهد بود.تمرین کنید حتی با وجود عصبانیت کلام، نظر و احساس خود را با صدایی آرام ولی استوار و کاملا شفاف، ساده و مستقیم بدون رفتن به حاشیه بزنید.از هر گفتاری که بوی تهدید، سرزنش و بی احترامی می دهد جددا خودداری کنید.حتی الامکان انتظار خود را بطور مثبت بیان کنید.

 

 • مطلق فکر نکنید و پیش داوری نکنید: حتی حس های ۵ گانه ما (بویایی، شنوایی و…) گاهی اشتباه می کنند تا چه برسد به استنباط، عقیده و ایده هایمان.حتی در مواردی که نزدیک به صد در صد در مورد مسئله ای مطمین هستید این احتمال را بدهید که ممکن است اشتباه کرده باشید و آماده پذیرش اشتباه یا قصور خود باشید و شجاعانه اصلاحات لازم را انجام دهید.

 

 • قانون پنج به یک را رعایت کنید: زمانی می توانید روی یک نکته یا رفتار و یا ویژگی منفی همسرتان انگشت بگذارید و متذکر شوید که در آن روز قبلا حداقل پنج ویژگی و نکته مثبت او را برشمرده و مورد ستایش قرار داده باشید.

 

 • روش کنترل عصبانیت و ابراز خشم را بیاموزید: در زمان عصبانیت به دلیل فعالیت بیشتر لایه های پایین مغز ( بعد احساسی و حیوانی ) و فعالیت کمتر قشری مغز ( مراکز تعقل و تفکر ) بحث و تصمیم گیری در این شرایط معمولا غیر سازنده خواهد بود.کنترل و هدایت عصبانیت نیاز به تمرین زیادی دارد و به سادگی به دست نمی آید.اگر توان کنترل خشم خود را ندارید از همسرتان بخواهید ادامه بحث به زمان دیگر (ولی در همان روز) موکول شود.

 

 • راه حل های ممکن را لیست کنید: درابتدا ممکن است هر یک از طرفین فقط یک پاسخ و راه حل برای مشکل و اختلاف خود در ذهن داشته باشند، اما با طرح مسئله و رد و بدل نظرات و افکار ،معمولا راه حل های متعددی به ذهن هر دو نفر خواهد رسید.

 

 • به نتیجه گیری برسید: زمانی کار تمام شده تلقی می شود که از مشاجره و اختلاف به یک نتیجه گیری مشترک رسیده باشید.برای رسیدن به این مرحله بایستی دو طرف دارای چند پیش شرط و ویژگی باشند: توانا، دانا، صادق و مهربان.

 

 • مسئولیت خود را بپذیرید: یکی از اجزا لازم برای خوشبختی، پذیرش مسئولیت اعمال، رفتار، افکار و تصمیم های خود است.پذیرش اشتباه ، نشانه ضعف نیست بلکه فرصتی برای اصلاح و به جلو رفتن و توانمندتر شدن است.ذلت افتادن در لجنزار نیست، ماندن در آن است.
 • ستایش و سپاسگزاری کنید: در فرصت ها و زمان های مناسب از همسرتان به خاطر تعهدات برآورده شده و پای بندی به آن ها قدردانی و تشکر کنید و بیشتر شدن علاقه و محبت تان را نشان دهید.

 

منبع: مسایل و مشکلات زناشویی و راه کارها

انتشارات ما و شما

مرکز مشاوره دانش

۰۴۱-۳۳۳۵۴۳۴۸


!همین الان وقت مشاوره بگیرید

با ما در ارتباط باشید

آدرس : تبریز، چهارراه آبرسان، برج سفید دو (SMP)، طبقه 5، واحد D5

تلفن : 33354348 - 041

همراه : 09148776881

کانال تلگرام : @daneshtabriz

ایمیل : info@daneshtabriz.ir

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید